Bloxie

wtorek, 08 lipca 2008

   Nową wersję Bloxie można ściągnąć sobie z linku w zakładkach po prawej stronie (Bloxie / Najnowsza wersja ). Wśród poprawek między innymi:

 • Poprawione wysypywanie się programu przy dodawaniu linków.
 • Możliwość dodania linku do obrazku.
 • Poprawki do pracy z systemem Vista.
 • Poprawione wysypywanie się przy wstawianiu obrazka.
 • Link do notki nie pokazuje się dopóki nie zostanie opublikowana.
 • Poprawna praca z blogami ukrytymi.
 • Udoskonalenia funkcji ściągania CSSa i obrazków do CSSa.
 • Przy dodawaniu linka możemy wybrać link do dowolnej notki z naszego blogu lub do dowolnego pliku  z zasobów.
 • Parę udoskonaleń wizualnych.

Proszę się częstować :)

12:21, debergerac , Bloxie
Link Komentarze (16) »

   Pisałem już tutaj o nowych możliwościach w dziedzinie kanałów RSS, jakie daje Bloxie. Pora by więc była najwyższa, żeby pokazać jak ten efekt zrealizować w praktyce.

   Żeby nakazać Bloxie generowanie kanału RSS (i/lub spisu treści) należy przejść do panelu ustawień naszego bloga. Czyli mówiąc po ludzku: kliknąć w drzewku, po lewej stronie, węzeł z nazwą naszego blogaska. Wygląda to wtedy o tak:

Panel ustawień bloga

   Rzeczony panel znajduje się po prawej stronie i zawiera między innymi interesującą nas sekcję dotyczącą kanału RSS:

Ustawienia RSS

   Na początku zaznaczamy "ptaszkiem" opcję automatycznego generowania kanału RSS. Od tego momentu, za każdym razem kiedy dodamy, usuniemy lub zmienimy notkę, Bloxie będzie generować plik XML z naszym kanałem. Oprócz zaznaczenia tej opcji, należy również wpisać ile ostatnich notek będziemy w RSS publikować ("liczba wpisów"), jaki jest tytuł bloga, jego opis, copyright i ewentualny kontakt mailowy do nas.

   Na tej samej stronie acz nieco bardziej w lewo, mamy resztę panelu ustawień:

Lewa część panelu ustawień

   W tej części panelu możemy, na podobnej zasadzie włączyć lub wyłączyć automatyczne generowanie spisu treści (o ile mamy go na swoim blogu). Jest tu również bardzo ważna opcja automatycznej aktualizacji zasobów naszego bloga. Mówiąc po ludzku, zaznaczenie jej spowoduje że po każdej zmianie lub dodaniu notki, Bloxie nie tylko wygeneruje nam spis treści i kanał RSS ale również prześle go na serwer Blox.pl i wstawi do naszych zasobów. Dzięki temu staną się widoczne w sieci dla wszystkich.

   I teraz bardzo ważna uwaga - nasz nowy RSS znajdować się będzie pod adresem: http://[nasz blog]/resource/bloxrss.xml (np. kanał RSS tego blogu jest pod adresem: http://pioornik.blox.pl/resource/bloxrss.xml )

   Jeśli więc chcemy podać Blogfrogowi, Netvibes lub iGoogle adres naszego nowego kanału - używamy powyższego adresu zamiast standardowego adresu RSS Bloxa.

   I to wszystko.

12:16, debergerac , Bloxie
Link Komentarze (1) »

Na początku wprowadzenie dla początkujących. Co to jest RSS? Po co mi to? Czy to coś związanego z ZSRR? Otóż nie. To nie nowy skrót folwarku pana Putina tylko sposób na dostarczanie treści swojego bloga do różnorakich serwisów informacyjnych czyli mówiąc po ludzku - sposób na zwiększenie liczby czytelników.

Jak to działa? Otóż wszystko, co napiszemy na blogu, Blox.pl publikuje na dwa sposoby: pierwszy z nich widzimy - to nasz ukochany, wypieszczony blog. Drugi natomiast, jest przeznaczony dla wszelakiej maści programów, serwisów sieciowych i robotów - to właśnie jest RSS (skrót od Really Simple Syndication). Jak powszechnie wiadomo, roboty nie posiadają poczucia piękna. Na nic im zatem nasze starannie dobrane kolory, layout i grafika. Dlatego dla nich przygotowuje się samą, wypreparowaną treść naszych wpisów. Po to żeby mogły sobie w niej łatwo szukać i po to żeby łatwo było im je wyświetlać, scalać z wpisami z innych blogów i robić tysiące innych rzeczy, które zaświtały w głowach programistów.

RSS to także olbrzymie ułatwienie dla osób czytających codziennie wiele blogów. Dzięki specjalnym programom zwanym czytnikami RSS, lub serwisom internetowym takim jak iGoogle czy Netvibes.com, czytelnicy owi nie muszą chodzić w kółko po czytanych przez siebie blogach żeby sprawdzać czy któryś z ulubionych autorów czegoś nie napisał. Dodają po prostu kanał RSS do swojego czytnika lub strony w Netvibes i od tego momentu mogą być pewni, że niczego nie przegapią. Wygląda to na przykład tak:

Netvibes - blogi w jednym miejscu

Tytuły ostatnich wpisów z ulubionych blogów na jednej, łatwej do ogarnięcia wzrokiem stronie. W dodatku strona sama się aktualizuje dzięki czemu mamy wrażenie podglądania naszej blogosfery na żywo. Bardzo wygodne.

Jest jednakże pewien problem - Blox.pl tworzy automatycznie kanały RSS dla naszych blogów ale przy okazji wycina z nich wszystko oprócz tekstów. Dla osób prowadzących blogi fotograficzne, komiksowe lub chociażby bogato ilustrowane, taki kanał RSS jest właściwie bezużyteczny. Wpis składający się z obrazka wygląda wtedy w Netvibes w sposób następujący:

Pusto :(

Pozostał tylko tytuł i fragment notki. Obrazek - sedno wpisu, zniknął.

Ale po co ja to wszystko piszę? Po to żeby Wam powiedzieć, że Bloxie (do testowania, której nieustająco zapraszam) potrafi również utworzyć swój własny kanał RSS, kompletny i niepowycinany a dodatkowo przekazujący pierwszy obrazek we wpisie jako tzw. załącznik (enclosure). Dzięki temu, w tym samym Netvibes, nasz wpis może wyglądać tak:

Pełna obrazkowa radość

A dodatkowo, na głównej stronie, nasz blog zamiast prezentować się skromnie o tak:

Blog z bloxa na Netvibes

może zabłysnąć pełnym blaskiem i wyglądać tak:

Pełny blask

Pisząc blog programem Bloxie, wystarczy że w opcjach naszego blogu zaznaczymy, że chcemy generować swój kanał RSS, wpiszemy jego parametry i zaznaczymy opcję automatycznej aktualizacji. Od tego momentu, po każdej publikacji lub zmianie wpisu, program automatycznie stworzy kanał RSS z aktualną zawartością i bez naszego udziału przekaże go serwerowi.

Opcje bloga w Bloxie

Lepszy kanał RSS można uzyskać również innymi sposobami. Ci, którzy nie chcą używać Bloxie, może będą zainteresowani dzisiejszym wpisem s.z.y.m.o.n.a na ten temat.

11:55, debergerac , Bloxie
Link Komentarze (1) »
  Wydałem z siebie następną wersję programu do blogowania offline Bloxie. Można ją sobie ściągnąć i wypróbować z linku jaki znajduje się w zakładkach po prawej stronie bloga (Bloxie / Najnowsza wersja). Wśród poprawek i nowości:
 1. Bloxie jest od tej wersji przenośna. To znaczy, jeśli zainstalujemy ją na pendrivie zamiast na dysku (podając ścieżkę do pendrive'a przy instalacji) - możemy ją nosić ze sobą w kieszeni spodni i w ten sposób blogować na różnych komputerach bez potrzeby instalowania Bloxie wszędzie. Po prostu wtykamy pendrive i już. Napiszę o tej opcji szerzej w osobnej notce.
 2. Na głównej formatce istnieje możliwość wybrania z listy, użytkownika pod nazwą którego chcemy się zalogować.
 3. Poprawione zostało działanie na komputerach z inaczej niż standardowo ustawionym formatem daty.
 4. Poprawione zostało niestabilne działanie programu przy szybkim poruszaniu się z notki do notki.
 5. Przełączanie się z trybu HTML do wizualnego i z powrotem nie powoduje już "puchnięcia" zdjęć.
 6. Program zapamiętuje katalog na dysku, z którego ostatnio wklejaliśmy zdjęcia.
 7. Dzięki zmianom w API Bloxa (dzięki mpieck :)) program publikuje notki szybciej.
 8. I inne drobiazgi.

Proszę się częstować zatem. A jakby coś nie działało - proszę o maila.

09:56, debergerac , Bloxie
Link Komentarze (1) »

Oto jak piszę się limeryki przy pomocy programu Bloxie. Oprócz pisania limeryków można oczywiście pisać cokolwiek. A do tego cokolwiek - dodawać obrazki i filmy... 

Kliknij na poniższy obrazek żeby zobaczyć film:

Dodawanie nowego wpisu w Bloxie - kilknij!
09:31, debergerac , Bloxie
Link Komentarze (1) »
 
1 , 2

Napisz do mnie (mail)
Napisz do mnie (GG)

Dodaj do netvibes Add to Google