Kategorie: Wszystkie | Awatary | Blex | BlogFrog | Bloxie | Inne | Level 400 | Samouczki | Spis treści | Sztuczki
RSS
poniedziałek, 23 marca 2009

   Wrzuciłem właśnie na serwer wersję 3.4 programu Blex (do pobrania tutaj). Oprócz szeregu drobnych poprawek, dzięki którym większa niż dotychczas liczba blogów powinna się ściągać poprawnie (szczególnie te, których główną kategorią nie była kategoria "Wszystkie"), dodałem do Blexa możliwość eksportu bloga w formacie BlogML.

Blex 3.4

   BlogML to format używany przez kilka platform blogowych jako format wymiany danych. Istnieją programy pozwalające zaimportować plik w formacie BlogML np. do blogów na Wordpressie, MoveableType, Community Server i inne.

   Póki co niestety, format ten nie jest obsługiwany przez platformę Blogger ale z informacji na blogu Google wynika, że pracują również nad możliwością zaimportowania pliku w BlogML do Bloggera. Funkcja ta, ma póki co charakter dość eksperymentalny, więc byłbym bardzo wdzięczny za informacje o tym jak się sprawuje.

czwartek, 08 stycznia 2009

   Ponieważ poprzedni adres bardzo często ulegał awariom, przeniosłem gadżet Feedo na bardziej stabilny serwer. Dlatego wszyscy, którzy go zainstalowali proszeni są o poprawienie u siebie adresu z: http://main.debergerac.org/... na http://www.debergerac.org/... lub po prostu ponowne zainstalowanie gadżetu :)

  

09:47, debergerac , Inne
Link Komentarze (1) »
wtorek, 30 grudnia 2008

   Zgodnie z obietnicą, wypuściłem właśnie na świat nową wersję programu Blex, umożliwiającą tworzenie plików RSS dla rozszerzenia Cooliris. Zmiana sprowadza się do dodatkowego przełącznika, który każe programowi zamiast standardowego kanału RSS generować kanał RSS czytany przez Cooliris:

 

Nowa opcja w Blexie

  
   No dobrze. Mamy już plik RSS w formacie dobrym dla Cooliris ale co zrobić, żeby z naszego bloga można było taką prezentację obejrzeć?

 • Po pierwsze, musimy wrzucić go gdzieś, gdzie będzie przez wszystkich widziany. Jeśli plik ma poniżej 150 kb, możemy dodać go po prostu do zasobów naszego blogu. Jeśli ma więcej - mamy pewien problem, ale w następnym wpisie przedstawię sposób jego rozwiązania. Póki co, przypuśćmy, że dodaliśmy plik do zasobów naszego bloga i że jest on widoczny pod adresem:
  http://naszblog.blox.pl/resource/naszblog.xml
   
  (gdzie naszblog to nazwa naszego bloga rzecz jasna)
 • Do elementów naszego bloga, na samym początku, dodajemy następujący fragment kodu:

  <script type="text/javascript" 
  src="http://lite.piclens.com/current/piclens.js"></script>
  <DIV class=clickableDiv 
  onclick="javascript:PicLensLite.start(
  {feedUrl:'http://naszblog.blox.pl/resource/naszblog.xml'}
  );">COOLIRIS</DIV>
  
  zamieniając rzecz jasna adres pliku xml na prawidłowy. Kto chce, może zamiast COOLIRIS napisać np. Mój blog fajnie pokazany albo cokolwiek.
 • Aby osiągnąć pełnię szczęścia, dodajemy do naszego CSSa jeszcze definicję:

  .clickableDiv
  {
    cursor: pointer;
    font-weight: bold;
    color: #000077;
    text-decoration: underline;
  }
  ewentualnie dopasowując kolory.
 • I już. Powinien pojawić nam się na blogu link, po kliknięciu którego zawartość naszego bloga ukaże się nam w całej Coolirisowej krasie.

   Oczywiście po każdym nowym wpisie należy przegenerować plik xml i ponownie wysłać go na serwer. Miłej zabawy ! :)

  16:26, debergerac , Blex
  Link Komentarze (2) »
  piątek, 19 grudnia 2008

     Wiele blogów na blox.pl to fotoblogi. Oprócz fotoblogów istnieją też rysunkoblogi, komiksoblogi i pochodne. Pomyślałem o nich przyglądając się produktowi firmy Cooliris, potrafiącemu zaprezentować multimedia ze strony internetowej w bardzo widowiskowy i wygodny w nawigacji sposób.

     Cooliris ma bardzo wysoki "Wow! factor" i jest świetnym sposobem na rzucenie publiki na kolana - zdjęcia i filmy ze strony internetowej prezentuje on jako istniejącą w trójwymiarowej przestrzeni, wirtualną ścianę obrazów. Do tego płynnie poddającą się ruchowi naszej myszki. Ale co ja Wam będę opowiadał. Zobaczcie sobie sami jak wyglądają w Cooliris dwa znane i lubiane blogi - kartonki oraz Miasto Wrocław:

   

  eri.blox.pl

  miastowroclaw.blox.pl

     Rzecz jasna, w pomniejszeniu i w wersji statycznej, nie wygląda to tak pięknie jak w naturze, na całym, dużym i szerokim ekranie. Co więc należy zrobić aby zobaczyć je na żywo?

     Należy wejść na stronę Cooliris i (kliknąwszy na duży zielony guzik "Download now") zainstalować rozszerzenie w swojej przeglądarce. A kiedy już uda nam się ta sztuka, kliknąć w jeden z poniższych linków:

  Kartonki w Cooliris
  Miasto Wrocław w Cooliris

     Fajne prawda? Jedyny problem jaki zauważyłem to początki choroby morskiej kiedy korzysta się z Coolirisa zbyt czesto ;) Niebawem, w jednym z następnych wpisów opowiem w jaki sposób zrobić sobie coś takiego z własnego foto- lub rysunkobloga. Stay tuned.

  11:30, debergerac , Sztuczki
  Link Komentarze (8) »
  środa, 26 listopada 2008

   Tak to wygląda  Dla tych, którzy mają konto na blip.pl dodałem do skryptu tworzącego awatary w komentarzach, możliwość użycia awatara z blipa (oprócz możliwości użycia awatara z mybloglog.com lub z  naszego własnego bloga). Jak się to robi?

     Przy komentowaniu, w polu adresu bloga wystarczy podać adres swojego mikrobloga na blipie, czyli wpisać np:

   http://userblipa.blip.pl 

  Skrypt użyje wtedy naszego blipowego awatara i udekoruje go małą blipową ikonką. Kliknięcie na nasz awatar spowoduje przejście na naszego mikrobloga czego możemy użyć w celu promocji tegoż :)

   
  1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6

  Napisz do mnie (mail)
  Napisz do mnie (GG)

  Dodaj do netvibes Add to Google